BİBER GAZI NEDİR?

Çaldirin 0(544) 6 333 544
Çaldirin Arayalim
CEP TEL

0(544) 6 333 544
0(536) 636 52 16
  Çaldırın Arıyalım
ŞOK KAMPANYA
Biber gazı TANESİ
4.99 TL
(10 lu alımlar4.99 tl)
SADECE 5TL ÜSTELİK ÜRÜN TESLİNDE ÖDEME
Biber gazı burun, ağız, göz ve deriye etki eden ve kimyasal maddeler içeren bir çeşit gazdır. asıl adı "oc"dir. Çoğunlukla polis memurları yapılan toplu eylemleri etkisiz hale getirmek için kullanmaktadır.Bu gaz gözlerde yanma, ağızda acı bir tada sebep olmakta ve yüzün suyla yıkanması halinde yakıcı etkisini göstermeye devam etmektedir. Etkisi ortalama 1-2 saat sürmekte olan bu gaz minik sıvı Biber gazı damlacıkları havadan hafif olduğu için rüzgarla taşınabilir. epitel dokular uzerinde ve alerjik bünyelerde tahriş edici etkisi bulunmaktadır. Yol açtığı acı şoku nedeniyle bazı vakalarda ölüme neden olabilmektedir.
Savunma amaçlı kullanılan göz yaşartıcı sprey halk arasında Biber gazı olarak bilinir. Oleoresin Capsicum gazından oluşan bu spreyler, doğal yollardan yetişen ve gıda maddesi olarak tüketilmesinin dışında ayrıca eczacılıkta da kullanılan Şili biberi adlı bitkinin ekstraksiyon işlemine tabi tutulması sonucu meydana gelmektedir. Bildiğimiz üzere Şili Biberi yeryüzündeki en acı biberlerden biridir.
İlk olarak 1871 yılında üretilen bu göz yaşartıcı maddelerin, sprey ve bomba halinde yaygın olarak kullanılmaya başlanması 1990'lı yıllarda gerçekleşmiş olmakla birlikte, rafine edilmemiş şekliyle biber, doğal bir kimyasal silah olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Örneğin yüzlerce yıl önce Çinlilerin toz biberi bir karışım haline getirerek düşmanların gözüne sıktıkları, Japonların ve Hintlilerin toz biberi savunma ve saldırı amaçlı kullandıkları belirtiliyor. Tarihte bu kimyasalların kullanım şekilleri konusundaki gelişmelerin savaş dönemlerinde hız kazanması da dikkat çekicidir.. Özellikle Vietnam Savaşı sırasında Kuzey Amerika'da spreylerden patlayan bombalara kadar bu kimyasalların pek çok farklı tipi üretildi. 1969'da içlerinde ABD'nin de bulunduğu 80 ülkenin Cenova Sözleşmesi'yle, göz yaşartıcı gazları savaşta kullanımı yasak maddeler arasında kabul etmesine karşın ABD, dünyadaki en büyük üreticilerden biri olmaya devam etti. Bugün için sadece Kuzey Amerika'da tüm dünyadaki üretimin yüzde 41'ini gerçekleştiren 108 üretici firma bulunmaktadır.

Biber gazı Hakkında Genel Bilgiler

Biber gazı saldırganın gözüne/yüzüne doğru sıkılır.Saldırganın gözlerinin geçici olarak kapanmasına ve görmemesini sağlar. Yaklaşık 45 60 dakika süresince saldırgan etkisiz hale gelir. Bu sürenin sonunda kalıcı bir zarar vermez.

Sadece hayati tehlike var ise kullanınız.
Biber gazı hayatınızı tehdit eden saldırganların haricinde kimseye karşı kullanılmamalıdır. Hayati tehlike söz konusu durumlarda kullanmanız suç teşkil etmektedir.

Biber gazı %10 oranında Oleo Capsicum Biberinden imal edilmiştir. Bu madde evde gıda olarak kullandığımız kırmızı biberdir.Biber gazı tüp içerisinde senelerce etkisini yitirmez. Herhangi bir son kullanma tarihi yoktur.Biber gazı rüzgara karşı sıkmayınız. Kapalı yerlerde kullanmanız durumunda gaz kısa sürede oda içerisinde yayılarak oda içerisinde herkesi etkileyebilir


.
Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Telefon Numaraniz*
Baslik*
Mesajiniz*


.

 
Sitemizi bugün 11 kullanici ziyaret etmistir.